Šankaprakšalána - očista střev

Pro zdravou funkci trávicího traktu, posílení imunity a detoxikaci střev zanesených zbytky potravy, je ideální tradiční jóginská technika šankaprakšalána. Patří mezi tzv. hatha jógové šatkrije (očistné techniky), protože na cestě k ovládnutí fyzického těla, je potřeba jej i pravidelně očišťovat. Ač základní vnější hygiena je pro nás samozřejmá, jógini nezapomínají i na vnitřní očistné a ozdravné procesy.


Očištění probíhá nejen na fyzické úrovni, ale v přeneseném slova smyslu je to očištění od starého, nefunkčního, nepotřebného. Tuto techniku lze provádět i jako ukončení nějaké životní etapy, zhodnocení a posunutí se dál.


V čem technika spočívá?

Jednoduše - vypijete skleničku osolené vlažné vody, provedete 4 cviky, jdete na toaletu. Opakujete stejný postup tolikrát, dokud z vás nevychází stejně průzračná vodu, jakou jste pili.


Voda se díky obsahu soli osmoticky nevstřebá do těla, ale projde zažívacím traktem a vyplaví všechny usazeniny a toxiny na stěnách trávicích orgánů a střev.


První jídlo po šankaprakšaláně je rýže s máslem, ghí či jiným tukem viz. postup níže.


Samo o sobě to trvá 2-3 hodiny, ale doporučuji si zvolit klidný den bez náročnějších aktivit. Já volím sobotní dopoledne.


Pro koho je vhodná?

Pro všechny jako pravidelná očista těla. Pokud trpíte nadýmáním, zácpou, nepravidelnou stolicí. Pokud potřebujete podpořit imunitu, protože střevo je díky mikroorganismům klíčovým orgánem pro imunitní systém. Dále také pokud se cítíte unavení, máte problematickou, znečištěnou pleť a jako prevence rakoviny tlustého střeva.


Technika se nedoporučuje provádět při nemoci či oslabení organismu, při žaludečních vředech, pokud trpíte onemocněním trávicího traktu, ledvin, jater, srdce.


Jak často provádět očistu?

Doporučuje se minimálně 2x ročně - na jaře a na podzim pro odlehčení organismus. Někdo provádí jednou za čtvrt roku, jiní každý měsíc nebo podle potřeby.


Postup

 1. Den předem odlehčete stravu (vegetariánsky, ideálně bezmasá večeře, vynechat alkohol) nebo zvolte tekutou stravu, či úplný půst. Připravte si rýži na druhý den (uvařit rovnou nebo ji jen zajistit).

 2. Začněte se šankaprakšalánou ráno nalačno

 3. Připravte si cca 1,5-2 litry vlažné vody (můžete den předem převařit a pak přihřát), osolte (cca 1-2 polévkové lžíce soli, mělo by to připomínat slanou polévku, ale nemělo by vás to dráždit - případně nařeďte vodou).

 4. Vypijte sklenici vody a začněte cvičit ve svižném tempu, každý cvik 4-6 na každou stranu viz. video níže. Při pití vlažné slané vody se vám může zvedat žaludek, buďte k sobě jemní, netlačte, snažte se to překonat a zvyknout si na to, nebo vody naředit. Pokud byste zvraceli, odložte techniku na dobu, až se žaludek zklidní.

 5. Po cvičení vypijte další sklenici vody a cvičte.

 6. Další sklenice vody a cvičení. Někdy při 4-6 sklenici vody byste měli využít toaletu. Pak je postup VODA-CVIČENÍ-TOALETA, VODA-CVIČENÍ-TOALETA. Pokud ani po 10. sklenici nejdete na toaletu, již nepijte, pouze cvičte.

 7. Postup voda-cvičení-toaleta opakujte, dokud není voda po použití toalety průzračná. Většinou by mělo stačit 10 sklenic vody.

 8. Poté si na půl hodiny odpočiňte, nic nepijte, nejezte, necvičte. Možná budete stále chodit na toaletu. Mezitím si připravte rýži (neslanou).

 9. Do jedné hodiny po šankaprakšaláně se najezte. První jídlo by měla být rýže s trochou másla, ghí či jiného nedráždivého tuku (tuk vytvoří na sliznicích ochrannou vrstvu). Dalším jídlem může být opět rýže, rýže s vařenou zeleninou, červenou čočkou, ovesné vločky, pečivo. Večeře může být klasická, ale netučná a bezmasá (těstoviny, brambory, etc.). S kávou, alkoholem, kyselými mléčnými výrobky, čerstvou zeleninou a masem počkejte alespoň 24 hodin.


Postup provádění cviků je k dispozici na youtube: https://www.youtube.com/watch?time_continue=77&amp=&v=kYv3r3jtbyA
Vyzkoušejte také žlučníkovou a jaterní očistu. Zde sdílím článek a postup: https://www.lekari-online.cz/gastroenterologie/diskuze/cholelithaza-zlucove-kameny/zlucnikova-a-jaterni-ocista-i58587

455 zobrazení

Marcela Rešlová

Praha, Česká republika

Tel: +420 724159398

 • White Facebook Icon
 • Instagram - White Circle